N a ringach wystawowych daje się zauważyć bardzo niepokojącą tendencję. Nie zważając na to co jest napisane we wzorcu rasy wystawia się większość ras chartów à la greyhound. Sędziowie niestety często również preferują efektowny handling zamiast rzetelnej oceny morfologii psa.
Odpowiednia prezentacja charta polskiego w statyce nie jest skomplikowana. Wystarczy zatrzymać psa w kłusie i dokonać minimalnych korekt postawy. Chart polski, zarówno w ruchu, jak i w statyce, powinien być wystawiany w sposób naturalny i swobodny, a nie ciągnięty na ringówce.
Chart polski w naturalny sposób trzyma głowę umiarkowanie wysoko, szyja wyciągnięta jest ku górze i ku przodowi. w żadnym wypadku nie powinna być tak wysoko trzymana jak u greyhounda. Coraz częściej niestety spotyka się nieprawidłowy sposób wystawiania charta polskiego: prezenter stara się zmusić psa do trzymania głowy bardzo wysoko, niejednokrotnie wręcz podduszając go przy tym.
U swobodnie stojącego charta polskiego wysokość w kłębie powinna być równa wysokości w guzach krzyżowych. Częstym błędem wystawców jest nadmierne odwiedzenie tylnych kończyn do tyłu i na boki co jest nie tylko nieprawidłową postawą dla charta polskiego, ale sprawia, że pies ma zbyt nisko opuszczony zad, jakby wysokość w kłębie była większa od wysokości w guzach krzyżowych. Chart polski ma stać w pozycji możliwie naturalnej, nieznacznie tylko „poprawionej” przez wystawcę.
Kończyny przednie widziane z przodu są ustawione równolegle względem siebie i prostopadle do podłoża. Kończyny tylne są nieco rozstawione, w naturalny sposób lekko wyciągnięte ku tyłowi. Śródstopie ustawione jest prostopadle do podłoża. Wielu wystawców popełnia błąd wyciągając tylne kończyny zdecydowanie za daleko do tyłu i szeroko je rozstawiając (jak u greyhounda). Widziane z tyłu kończyny powinny być równoległe.
Należy pamiętać, że chart polski to duży pies. Aby mógł dobrze zaprezentować się w ruchu i wydłużyć krok, musi być pokazywany w dobrym tempie. Ruch charta polskiego powinien być płynny i sprężysty.
Częstym błędem podczas prezentacji psa na wystawie jest zmuszanie go do wysokiego trzymania głowy – konsekwencją jest krótka, wysoka akcja kończyn przednich.
Pokazując charta polskiego w ruchu musimy pamiętać, by nie podciągać ringówki do góry. Pies musi swobodnie trzymać głowę.
Autor tekstu
Małgorzata Szmurło