Historia
facebook

Jak w dawnej Polsce z chartami polowano

 

Polowanie z chartami było jedną z ulubionych form zabawy u nas. Jest w nim szczególny urok i związek z polskim temperamentem (...) tego nie uczyliśmy się u nikogo, jest to i w treści, i w formie rzecz polska, przepojona istotą naszej ziemi i duszy.
St. Witkiewicz

 

Read more...

Historia

Chart polski jest bardzo starą rasą psów myśliwskich. W Polsce polowanie z chartami było od wieków cenioną rozrywką dworów królewskich, magnackich oraz szlachty
Charty polskie cenione były w szczególności dla ich użytkowości. Rozmiłowana w nich szlachta utrzymywała ich wiele, a selekcję, prowadzono wówczas przede wszystkim pod kątem cech użytkowych: „Mniej baczyć należy na piękność kształtów, bardziej na rączość w ściganiu i bierczość - czyli zręczność w chwytaniu" radził dziewiętnastowiecznym myśliwym i hodowcom Aleksander hr. Ubysz w swojej pracy pt. „Chart"' z 1880 roku. Użytkowość miała według niego zasadniczy wpływ na wygląd psa.
Nadal sprawą bardzo ważną jest utrzymanie u chartów polskich takiej budowy, takich proporcji i harmonii ruchów, aby nie stracić niczego z ich sprawności. Piękny, utrzymany w dobrej kondycji chart polski powinien móc w każdej chwili ruszyć za zwierzem.

 

Read more...