Szanowni Klubowicze, Właściciele i Hodowcy Chartów Polskich

Miło nam poinformować, że w roku 2021 przypadają znaczące rocznice w powojennej historii charta polskiego.

  1. W roku 1981 otworzono Księgę Wstępną dla rasy chart polski
  2. 1 marca 2001 zgromadzenie FCI ostatecznie uznało rasę chart polski FCI 333. Od tego czasu możliwe stało się uzyskiwanie tytułów Międzynarodowego Championa Piękności.

Udokumentowana powojenna praca hodowlana rozpoczęła się w roku 1977 kiedy to na świat przyszło 9 szczeniąt w miocie G w hodowli Celerrimus należącej do sióstr Małgorzaty i Izabelli Szmurło, aktywnej do dzisiaj. Żmudna i trudna praca hodowlana grupy entuzjastów rasy przyniosła efekty w postaci otworzenia w roku 1981 Księgi Wstępnej. W roku 1989 FCI uznaje wstępnie rasę chart polski zapisując ją pod numerem FCI 333. Przez następne lata charty polskie prezentują się zarówno na polskich jak i europejskich ringach, a także w USA. Zdobywają pierwsze tytuły Zwycięzców Świata. I stało się. Komisja Standardów FCI po ocenie dokumentacji hodowlanej i przeglądzie pogłowia na Europejskiej Wystawie Psów Rasowych Poznań 2000 w dniu

1 marca 2001 roku uznaje ostatecznie rasę chart polski. Od tego dnia chart polskie mogą się ubiegać o tytuły Międzynarodowych Championów Piękności (dzisiejszy CIB )

Klub Charta Polskiego chcąc upamiętnić powyższe wydarzenia planuje wydać okolicznościową publikację klubową. Trwają prace nad materiałami do publikacji. Za pośrednictwem poczty elektronicznej zwrócimy się do hodowców i osób zasłużonych dla rasy o pomoc w stworzeniu publikacji. Ostateczna wersja publikacji będzie zależna od wysokości dotacji przyznanych przez ZG i ewentualnych darowizn oraz wkładu pracy klubowiczów.

Mimo dynamicznej sytuacji epidemicznej w kraju będziemy dążyć do organizacji wystawy klubowej chartów polskich. Chcemy by „klubówka” była okazją do przeglądu pogłowia, wymiany doświadczeń, dyskusji podczas panelu z wykładami i integracji środowiskowej. O możliwym terminie i miejscu organizacji imprezy będziemy informować w kolejnych komunikatach.